• Najnowsze komentarze

  • Formularz kontaktowy

  • Czym jest metoda symultaniczno-sekwencyjna?

   Czym jest metoda symultaniczno-sekwencyjna?

   Wypowiedź prof. J. Cieszyńskiej-twórczyni metody krakowskiej.

   Symultaniczno-Sekwencyjna nauka czytania prof. Jagody Cieszyńskiej

   Oparta jest na najnowszych badaniach neuropsychologicznych i długoletnich doświadczeniach terapeutycznych i logopedycznych autorki. Metoda polega na nauce globalnego czytania sylab – głoski wprowadzane są tu w sylabach, a nie w izolacji. Zawsze nadawane jest im znaczenie, które ułatwia dziecku proces zapamiętania materiału i przyspiesza naukę czytania (np. obrazek dziewczynki machającej ręką i mówiącej „pa, pa”). Bardzo istotne znaczenie ma fakt, że praca tą metodą przybiera formę zabawy, w której maksymalnie wykorzystywana jest cała aktywność dziecka. Taka wszechstronna stymulacja sprzyja ogólnemu rozwojowi języka i pozwala na szybkie opanowanie czytania ze zrozumieniem.

    Metoda symultaniczno-sekwencyjna oddziałuje na wszystkie procesy związane z nauką czytania, m.in. na pamięć słuchową, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Istotną rolę odgrywają tutaj ćwiczenia ogólnorozwojowe, które urozmaicają pracę i wspomagają naukę czytania.
   Metoda sylabowa wyzwala w dzieciach pozytywne nastawienie do czytania, a w późniejszym okresie życia ułatwia naukę. Czytanie ze zrozumieniem umożliwia dzieciom szybkie wykonywanie zadań szkolnych, dzieci uczą się w ciekawy i przyjemny sposób.
   Zaproponowana przez prof. Jagodę Cieszyńską nauka czytania sylabami pozwala nauczyć się czytać nie tylko małym, zdrowym dzieciom, ale także tym niesłyszącym, zagrożonym dysleksją, autystycznym oraz dzieciom z innymi dysfunkcjami rozwoju. Polecana jest także do nauki czytania po polsku dla dzieci dwujęzycznych.

  • Kontakt

   Katarzyna Żuraw- neurologopeda, terapeuta EEG Biofeedback, Rzeszów
   telefon: 600 216 982

  • Adres e-mail:

   olsnienie-terapia@wp.pl